Description
Please note: a gas tension spring has no damping. This therefore moves very quickly when there is little load. So don’t let your application move uncontrolled.
฿7,172.67
| Rod diameter | 6mm |
| Cylinder diameter | 19mm |
| Stroke | 300mm |
| Length | 700mm |
| Force | 40 – 350N |
| Thread | M5 x 0.8 |
| Progression | 25.2% |
| Material | Steel |
Please note: a gas tension spring has no damping. This therefore moves very quickly when there is little load. So don’t let your application move uncontrolled.
© 2026 Gasspring.asia